Akcja bezpłatnej sterylizacji psów i kotów
12 stycznia 2021 -->Właściciele psów i kotów mieszkający w Warszawie mogą skorzystać z możliwości wykonania bezpłatnych zabiegów sterylizacji/kastracji swoich zwierząt, jak również mogą je bezpłatnie zaczipować.

Akcja prowadzona jest przez Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy do 30 listopada 2021 r. lub do wyczerpania budżetu. Na sterylizacje i kastracje przeznaczono 533 200 zł, na czipowanie - 160 000 zł.
Zabiegi te można wykonać w jednym z wybranych zakładów leczniczych, bez względu na dzielnicę zamieszkania. Zabiegi finansowane są w ramach realizacji Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie m.st. Warszawy.
W ramach akcji prowadzonej przez miasto, w latach 2007-2020, sterylizacji i kastracji poddano 15 956 psów i kotów, a elektronicznemu znakowaniu 104 214 zwierząt. W ubiegłym roku zabiegom kastracji/sterylizacji poddano 2 546, a zaczipowano 3375. W roku 2021 plany są podobne – sterylizacje/kastracje - 2480 zwierząt, czipowanie 3200.
Warunkiem skorzystania z zabiegu finansowanego przez Miasto jest:
- posiadanie ważności uprawień (e-hologramu) i okazanie „Karty Warszawiaka” lub „Karty Młodego Warszawiaka” (dot. osób pełnoletnich),
- okazanie dowodu tożsamości,
- okazanie dokumentu potwierdzającego prawo do zwierzęcia (np. książeczka zdrowia, paszport psa/kota),
- wypełnienie w dwóch egzemplarzach przez właściciela zwierzęcia wniosku o wykonanie zabiegu sterylizacji/kastracji psa/kota. Formularze dostępne są w zakładach leczniczych,
- ukończenie przez zwierzę 6 miesiąca życia,
- to, aby pies i kot był oznakowany elektronicznie (zaczipowany),
- ponadto - w przypadku psów - wymagane jest, aby pies posiadał aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.
Miasto nie bierze odpowiedzialności za ewentualne powikłania pooperacyjne i nie ponosi kosztów związanych z ich leczeniem oraz nie pokrywa dodatkowych kosztów w przypadku ujawnienia nieprzewidzianych okoliczności w trakcie zabiegu (np. ciąża, ropomacicze).
Warunkiem skorzystania z bezpłatnego oznakowania psa/kota jest:
- wypełnienie w dwóch egzemplarzach przez właściciela/organizację pozarządową/inny podmiot wniosku o wykonanie zabiegu elektronicznego oznakowania psa/kota. Formularze są dostępne w zakładach leczniczych.
- okazanie dowodu tożsamości,
- okazanie dokumentu potwierdzającego prawo do zwierzęcia (np. książeczka zdrowia, paszport psa/kota),
- ukończenie przez zwierzę 12 tygodnia życia,
- ponadto - w przypadku psów - wymagane jest, aby pies posiadał aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.
Źródło: Foto i Materiały: Źródło: Foto i Materiały: Urząd Miasta st. Warszawy, https://www.um.warszawa.pl/
« powrótCzytaj także

Wyjątkowy duet, niepowtarzalny koncert na Mokotowie
09 grudnia 2024
Policjant zginął na służbie
24 listopada 2024
Komentarze (0)