Cyfrowe mazowsze. Ułatwienia dla mieszkańców i przedsiębiorców

Swobodny wybór czasu i miejsca, wysoki komfort załatwiania spraw urzędowych, szeroki dostęp do kultury, opieki zdrowotnej czy biznesu to niewątpliwe zalety rozwiązań cyfrowych.

Już dziś za sprawą  zdalnych rozwiązań informatycznych na Mazowszu z wielu usług można skorzystać bez wychodzenia z domu.

Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, rozwiązania cyfrowe przynoszą wiele korzyści i są cenne szczególnie w czasie pandemii.

– Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele instytucji i przedsiębiorstw przeniosło się do internetu, pracujemy i uczymy się zdalnie. Mając komputer, smartfon czy tablet w domowym zaciszu, unikając tłumów, możemy załatwić mnóstwo spraw, także tych urzędowych. Zachęcam więc do korzystania z platformy Wrota Mazowsza, na której dostępne są usługi blisko 250 urzędów z całego województwa oraz zasobów mapowych Mazowieckiego Systemu Informacji Przestrzennej.

Rozwiązania cyfrowe, w tym komputery osobiste, smartfony, systemy zarządzania ruchem ulicznym czy elektroniczne programy pocztowe i komunikatory wspierają realizację codziennych zadań. Samorząd Mazowsza, w oparciu o te narzędzia i zasoby, wdraża takie usługi i systemy tak, aby każdy mieszkaniec czy przedsiębiorca mógł z nich korzystać w sposób wygodny i przydatny zarówno w sferze prywatnej i zawodowej, a także w administracji.

Założeniem mazowieckiej Strategii Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego jest też usprawnienie przepływu wiedzy i informacji, szczególnie na linii nauka-biznes. Taka współpraca zapewni wysoką dynamikę rozwoju gospodarczego oraz zoptymalizuje nakłady finansowe ponoszone przez oba sektory. Zgodnie z tą strategią naukowe bazy staną się jednym z filarów przedsiębiorstw, a mazowieckie firmy dużo bardziej efektywnie będą korzystać z wiedzy i zasobów organizacyjnych, kadrowych, produktowych, logistycznych czy finansowych.

Źródło: Foto i Materiały: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, https://www.mazovia.pl

« powrót

Czytaj także