Galeria Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym w Warszawie gotowa na otwarcie
Galeria Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie została zamknięta dla zwiedzających w lipcu 2011 roku. Po blisko dziesięciu latach jest gotowa do ponownego otwarcia. Projekt reanrażacji Galerii Sztuki Starożytnej kosztował prawie 20 mln zł, z czego większość pochodziła z polskiego budżetu, a część ze środków europejskich.

Galeria Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie została zamknięta dla zwiedzających w lipcu 2011 roku. Po blisko dziesięciu latach jest gotowa do ponownego otwarcia. Nowa galeria to efekt wspólnej pracy i zaangażowania wielu kuratorów, badaczy antyku, konserwatorów, pracowników i kolejnych dyrektorów Muzeum. Jest w niej eksponowanych około 1,8 tys. uporządkowanych chronologicznie zabytków starożytnych cywilizacji Egiptu, Bliskiego Wschodu, Grecji i Rzymu. Zostały one poddane niezwykle starannej i gruntownej konserwacji, dzięki czemu odzyskały swój starożytny blask.
Mam nadzieję, że to będzie hit wystawienniczy jak tylko instytucje kultury zostaną ponownie otwarte dla zwiedzających – powiedział minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński oglądając gotową do otwarcia po rearanżacji Galerię Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu przypomniał, że projekt reanrażacji Galerii Sztuki Starożytnej kosztował prawie 20 mln zł, z czego większość pochodziła z polskiego budżetu, a część ze środków europejskich.
Na wystawie można będzie zobaczyć m.in. tajemniczy sarkofag, skrywający w sobie mumię nieznanej kobiety. Zaprezentowany zostanie także niemal 10-metrowy, zapisany hieroglifami i ilustrowany papirus z Księgą Umarłych. Będzie też można spojrzeć w oczy szakalogłowego boga Anubisa, który – jak wierzyli Egipcjanie – pełnił rolę strażnika zaświatów. Będzie można podziwiać bogatą ekspozycję greckich waz, które opatrzono przedstawieniami z mitologii i życia codziennego. Wiele z prezentowanych obiektów powstało, by uwiecznić przemijające piękno (np. rzeźba Antinousa, ukochanego cesarza Hadriana) lub upamiętnić pielgrzymki do świętych miejsc. Wzruszają też dzieła poświęcone zmarłym, jak np. sarkofag ze sceną wyścigów rydwanów, który nieznani nam rzymscy rodzice ufundowali swojemu zmarłemu dziecku oraz piękna twarz chłopca na portrecie trumiennym, pierwotnie przytwierdzonym do zabandażowanej mumii, a pochodzącym zapewne z oazy Fajum w Egipcie.
Zbiory prezentowane w Galerii Sztuki Starożytnej są w większości własnością Muzeum Narodowego w Warszawie. Część ekspozycji stanowią też depozyty Muzeum Luwru i prywatnego kolekcjonera Alexandra Guttmanna.
Źródło: Foto i Materiały: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, https://www.gov.pl/web/kultura
« powrótCzytaj także

Kolędy i pastorałki w wykonaniu zespołu PECTUS
14 grudnia 2024
Wyniki naboru do programu „Promocja czytelnictwa”
22 marca 2024