Mural na Powiślu z okazji 100. rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Sto lat temu urodził się Krzysztof Kamil Baczyński. Uchwałą Sejmu RP Baczyński został jednym z patronów 2021 roku, a na warszawskim Powiślu odsłonięto mural, co jest jednym z wielu wydarzeń przygotowanych przez instytucje kultury z tej okazji.

Na muralu autorstwa Bartosza Kosowskiego, na ścianie budynku przy ul. Solec 85 na warszawskim Powiślu, został utrwalony wizerunek poety odwzorowany z fotografii portretowej z 1939 r. Na ścianie umieszczono także fragment wiersza „Spojrzenie” Baczyńskiego: „I jeden z nas — to jestem ja, którym pokochał. Świat mi rozkwitł jak wielki obłok, ogień w snach i tak jak drzewo jestem — prosty”.
Nieprzypadkowo ten mural jest w tym miejscu, gdzie go doskonale widać z okien pociągów jadących wiaduktem kolejowym przez Powiśle. Wpisujemy w ten sposób wielkiego polskiego poetę w Warszawę, gdzie się urodził i zginął. Przypominamy go Polsce, także młodemu pokoleniu – powiedział wicepremier Piotr Gliński.
Minister kultury zauważył, że w świecie współczesnym powrót do najważniejszych wartości, za które zginął Baczyński jest czymś bezcennym. Dlatego pamięć o Baczyńskim, o jego twórczości, życiu i wyborach tamtego pokolenia jest tak ważna.
Krzysztof Kamil Baczyński
Krzysztof Kamil Baczyński (ps. „Jan Bugaj”, „Emil”, „Jan Krzyski”, „Krzysztof”, „Piotr Smugosz”, „Krzysztof Zieliński”, „Krzyś”; ur. 22 stycznia 1921 w Warszawie, zm. 4 sierpnia 1944 tamże) – polski poeta czasu wojny, podchorąży Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów, jeden z przedstawicieli pokolenia Kolumbów, w czasie okupacji związany z pismem „Płomienie” oraz miesięcznikiem „Droga”. Zginął w czasie powstania warszawskiego jako żołnierz batalionu „Parasol” Armii Krajowej.
Zachowały się wszystkie jego dzieła: ponad 500 wierszy, kilkanaście poematów i około 20 opowiadań. Najbardziej znane wiersze Baczyńskiego to: „Elegia o...” [chłopcu polskim], „Mazowsze”, „Historia”, „Spojrzenie”, „Pragnienia”, „Ten czas”, „Pokolenie”, „Biała magia”, „Gdy broń dymiącą z dłoni wyjmę...”, „Polacy[13]”.
Jego wiersze były śpiewane m.in. przez Ewę Demarczyk (utwór „Wiersze wojenne”, „Deszcze”, „Na moście w Avignon”), Janusza Radka, Michała Bajora, Grzegorza Turnaua, zespół Lao Che (utwór „Godzina W”) i Ankh. Fragment jego wiersza „Historia” posłużył za tytuł filmu „Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni..”.
Zachowało się również kilkaset rysunków i grafik Baczyńskiego, jak na przykład ilustracje do poszczególnych wierszy poety, projekty okładek własnych tomików, kolekcja rysunków z psem Baczyńskiego, studium kocich łebków czy rysunki o tematyce orientalnej.
Życie i twórczość Baczyńskiego stały się tematem kilku filmów, m.in. „Dzień czwarty”, w którym poetę zagrał Krzysztof Pieczyński i „Baczyński” w reżyserii Kordiana Piwowarskiego (z tytułową rolą Mateusza Kościukiewicza).
Źródło: Foto i Materiały: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, https://www.gov.pl/web/kultura
« powrótCzytaj także

Kolędy i pastorałki w wykonaniu zespołu PECTUS
14 grudnia 2024
Wyniki naboru do programu „Promocja czytelnictwa”
22 marca 2024